Збір ягід у Швеції, види організації роботи

Збір ягід у Швеції, види організації роботи

Збір ягід у Швеції завжди був і продовжує залишатися дуже популярним серед місцевого населення північних районів країни. Лісові ягоди дають можливість урізноманітнити харчування, використовуючи смачні і корисні вітамінні добавки.

Останні роки збір лісових ягід став улюбленим видом активного відпочинку, що дає можливістю з користю провести вільний час на природі. Лісові ягоди є великим економічним потенціалом, дуже мало використовується до теперішнього часу.

CrГ©dit en Suisse, un prГЄt flexible avec MultiCrГ©dit

Дослідники з міста Умео (Umea), працюють над проектом з пошуку нових методів використання лісових ягід.

Так, за їх підрахунками, збір чорниці з одного гектара лісових угідь може досягати 600 кілограмів.

При середній ціні за кілограм 2,2 — 2,5 ЄВРО, загальна вартість ягід буде порівнянна з вартістю деревини з цього гектара.

Лісові ягоди і варення з них складають чималу частину заготовок на зиму, практично, кожної родини, яка живе тут, на півночі Швеції. Крім домашніх припасів, в країні щорічно збирається 10 000 — 20 000 тонн лісових ягід, що становить не більше 5% від загальної кількості дикорослих ягід.

Розрахунки показують, що за умови відсутності пізніх весняних заморозків і незасушливого літа, ліси Швеції могли б дати більш 250 000 тонн чорниці, 150 000 тонн брусниці, 80 000 тонн морошки, причому три чверті цієї кількості росте тут на півночі, в Норрботтоне.

Більше половини зібраного врожаю чорниці експортується в Китай. Там обсяг виробництва продуктів для здорового способу життя, що базуються на чорниці, перевищує десятки мільйонів євро. Так, широко використовуються при виробництві натуральних лікувальних препаратів антиоксиданти і антіціоніни, що виділяються з чорниці.

В країні діє закон про загальне право доступу до природних угідь. Господар не має права перешкоджати збору ягід на своїх ділянках лісу до тих пір, поки такий збір не завдає шкоди лісу. Це положення діє і для комерційного збору ягід. Керівники групи збирачів, зазвичай, перед початком роботи, домовляються про умови з господарем угідь.

Збір ягід у Швеції — популярний вид річної роботи для іноземців

Всі ягоди для задоволення потреб харчової і медичної промисловості, збираються, практично, іноземними робітниками. Щороку приїздить понад 8000 осіб, переважна частина — филлипинцы і таїландці.

CrГ©dit en Suisse, un prГЄt flexible avec MultiCrГ©dit

Кілька років тому тут вибухнув великий скандал: люди працювали по 14-18 годин, збирали щодня по 80 і більше кілограм ягоди, а при остаточному розрахунку виявилося, що вони залишилися повинні рекрутировавшему їх підприємству. Люди не могли виїхати додому, місцеві жителі навіть збирали їм гроші на зворотну дорогу. З тих пір правила прийому іноземних сезонних робітників посилилися.

Для потреб харчової та медичної промисловості, ягоди в країні збираються двома способами: одна частина сезонних робітників приймається на роботу підприємствами, організуючими закупівлю ягід. Так працюють сезонні робітники з Таїланду. Їх оформляють на роботу за трудовими договорами, що закріплює право на отримання мінімальної місячної зарплати 19000 крон (1920 євро) за умови виконання денної норми.

За сезон роботи такий робітник повинен зібрати не менше 1,5 тонн ягоди. У минулому році їх працювало близько 6000. Всі вони були оформлені через таїландські рекрутські фірми і отримали дозвіл на роботу на два місяці. Збирали вони чорницю, морошку і брусницю. Перші збирачі ягід з Таїланду почали працювати за туристичними візами, починаючи з 70-х років минулого століття.

Колективний договір 2015 року між міністерством міграції, біржею праці, шведськими роботодавцями та профспілками передбачає виплату сезонним робітникам гарантований місячну зарплату 19500 крон і відпускних. Ці виплати можуть досягати 22000 крон (приблизно 2320 євро) до вирахування податків.

Іншу групу складають так звані вільні збирачі. Серед них існує так званий організований вільний збір, який означає, що великі групи людей приїжджають з таких країн як Польща, Болгарія, Молдова, Україна з метою заробити грошей на зборі ягід.

Такі групи мають лідера, який керує роботою, організуючого проживання і вирішального всі побутові питання. Ці групи складають великі обсяги ягід великому скупникові. Вільним збирачам з країн ЄС не потрібно спеціального дозволу на перебування у Швеції.

Які проблеми можуть виникнути у таких збирачів.

1. Якщо вони здають ягоди скупникові, що знаходиться в кінці довгого ланцюжка перекупників, то і пропонована ціна буде низькою.

2. Такий складальник не має гарантованого мінімального доходу

3. Не має він і страховки від роботодавця

4. Не має права пред’являти свої вимоги, часті випадки обману з боку покупців

5. Не рідкісні випадки, коли збирачі ягід з Молдавії і України взагалі не мають дозволу на перебування у Швеції

вони Проживають часто в кемпінгах та наметах. Торішня закупівельна ціна кілограма чорниць склала 10 кр, (1,2 — 1,3 ЄВР). За день вільні збирачі збирали,приблизно, 30 кг, тоді як збирач з Таїланду міг зібрати до 100 кг!

Таку різницю можна пояснити чіткою організацією роботи таїландських робітників, їх гарним фізичним станом, звичкою працювати від зорі до зорі, гарною логістикою і організованими транспортними послугами. Так, нам за ними не наздогнати !

Після численних скандалів минулих років, провідні підприємства по заготівлі ягід різко скоротили кількість заявок на сезонних робітників, розраховуючи на збільшення кількості вільних збирачів. Така політика, ймовірно, призведе до ще більшого збільшення числа вільних збирачів, так як збір ягід у Швеції продовжує залишатися дуже популярним видом річної роботи.

CrГ©dit en Suisse, un prГЄt flexible avec MultiCrГ©dit
Про декілька практичних порад, які, сподіваюся, будуть корисними бажаючим зайнятися збором лісових ягід на півночі Швеції, читач може дізнатися із статті «Збирати ягоди в Швеції, практичні поради «

CrГ©dit en Suisse, un prГЄt flexible avec MultiCrГ©dit
З тим, як цікаво збирати лісову ягоду морошку, яку шведи називають золотом боліт Норрботтена, читач може познайомитися, прочитавши статтю «Збір морошки на півночі Швеції почнеться з початку серпня»

Можливо, Вас зацікавлять наступні статті:

Короткий опис статті: збір чорниці у фінляндії Про можливості збору ягід до Швеції, наданих законом про вільному перебування в лісі та види організації роботи Збір, ягоди, Швеція, види, організація, робота,Природа півночі Швеції,Робота,Ягоди

Джерело: Збір ягід у Швеції, види організації роботи