Особливості збору та заготівлі ягід чорниці в Ивацевичском районі

Особливості збирання і заготівлі ягід чорниці в Ивацевичском районі

Субота, 28 червня 2014 р.

Переглядів: 1470

небагатий Урожай, конкуренція суттєва, але йде заготівля

Всі заготівельники в один голос відзначають нинішній невеликий урожай чорниці. З чим це пов’язано, сказати важко. За словами Таїсії Куіс. директора Ивацевичского коопзаготпрому, у попередні роки на заготівельні пункти здавали до п’яти тонн ягід на день. а зараз добре, якщо принесуть 400-500 кілограмів.

Ще успішної заготівлі не сприяють дощі. По-перше, у лісі дощ довго не напрацюєш, по-друге, мокрі ягоди ніхто не візьме. Але потроху збір чорниці йде. Сезон почався з понеділка, вже закладені в холодильники перші п’ять тонн. Чорниці приймають від населення за ціною 21 тисяча рублів за кілограм. Заготівельники від районного потребобщества працюють в кожній сільраді, в цьому сезоні їх понад 40 осіб. Ягоди приймають від населення також сільські магазини.

Хоча врожай небагатий і конкуренція з боку приватників відчувається, Таїсія Петрівна сподівається, що сотні тонн вдасться заготовити. Справа вигідна. Чорницю охоче беруть партнери з Литви, Польщі, Франції, інших країн.

У справі заготовок приватні фірми іноді працюють активніше і мобільніше, ніж споживкооперація, вважають в Ивацевичском райвиконкомі. Приватники, подивившись, що кооператори поставили ціну в 21 тисячі, дають 22 тисяч рублів за кілограм і відбивають у державної структури збирачів. Будь-яка людина може займатися заготівлею ягід, попередньо направивши повідомлення у районний виконавчий комітет. У минулому році Ивацевичский райвиконком отримав 33 таких повідомлень. Приватні заготівельники працюють тільки в лісі. В районі восьми-дев’яти годин вечора приїжджають машини з Пінська, Іваново, Ганцевичей і забирають ягоди. Приватні підприємства у зазначених містах мають свої холодильні установки, заморожують ягоди і відправляють на експорт. За словами головного спеціаліста відділу економіки райвиконкому Тетяни Чиж, з суботи почнуться рейди по лісовим масивам по перевірці дотримання законності заготівельниками. У рейдові групи входять представники охорони природи, санітарної служби, податкової інспекції, а також лісгоспів. Фахівці дивляться насамперед, яким чином йде збір ягід, щоб попередити використання механічних пристосувань, які завдають шкоди або взагалі знищують рослина. З кожним роком порушників стає менше, тому що люди знають, який штраф можна отримати за такі порушення. Але контроль не завадить.

Цікаво, що не повсюдно приватники працюють однаково. Якщо в Івацевичі їх заслужено похвалили, то в інших районах на них, буває, скаржаться. Рівно рік тому на виїзній сесії обласної Ради селяни в Городной Столінського району розповідали голові облради Сергію Ошмянцеву. що приватні заготівельники тримають свою ціну нижче, ніж у споживкооперації, а остання запізнюється з початком сезону. Тоді після втручання голови обласної представницької влади ситуацію виправили за день-другий. У цьому році довелося почути, що в Кобринском районі приватники беруть чорниці по 15 тисяч за кілограм. Ось і сім’я Кобринцов з селища Городець здавала чорницю спочатку заготівельникам, а потім вирішила, що вигідніше буде самим возити ягоди в Брест і продавати. На центральному ринку вони пропонують чорниці по 25 тисяч за літрову банку. Головною сборщицей чорниці стала Інна, молодша дочка з багатодітної сім’ї. Дівчинка в цьому році перейшла у восьмий клас. А чорницю збирає кожне літо, вважай, з десяти років.

— Два, три, а коли і чотири дні в тиждень приносить з лісу по відру ягід, — нахвалює дівчинку її родичка, — а вже руки спритні! Так швиденько збирає, мало хто з дорослих зрівняється з нею.

Влітку Інна Кобринець заробляє для сімейного бюджету пристойну суму. На питання, скільки, дівчинка посміхнулася: «Комерційна таємниця ». Але сказала, що цього вистачає, щоб купити все необхідне до нового навчального року та й щось таке, про що мріяла. Папа Інни працює трактористом, мама теж була передовою трактористкой в колгоспі, але за станом здоров’я змушена була змінити роботу. Іноді збирати ягоди Інні допомагає 18-річний брат. Ціну грошам в цій родині знають з дитинства. А тому збір ягід тут не хобі, а серйозна справа. Ще Інна висловила жаль, що нині не ягідний рік, чорниці значно менше, ніж у минулому, і вона дрібніше.

Світлана Яскевич, 28 червня 2014 року. Джерело: газета «Звязда»,

у перекладі: http://zviazda.by/2014/06/44244.html

Вважаєте текст корисним? Поділіться з друзями:

Короткий опис статті: збір чорниці {keywords}

Джерело: Особливості збирання і заготівлі ягід чорниці в Ивацевичском районі