Місяць робіт в Польщі дасть $500, а під Херсоном 2000 гривень , Робота в Україні, Як заробити на битву за врожай.

Місяць робіт в Польщі дасть $500, а під Херсоном — 2000 гривень Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)
Як заробити на битву за врожай.

Літо вже наближається до середини, а країна — до того, що в радянські часи називали «битва за врожай». Ми вирішили розібратися, як на ній заробити.

«ПРАЦЯ» НА ДОПОМОГУ. Першим ділом ми звернулися до інтернету. Традиційні «робочі» сайти розчарували: вакансій для бажаючих працювати на збиранні врожаю виявилося всього нічого. «Інтернет в Україні поки що залишається привілеєм міського жителя, роботодавці користуються рекрутинговими інтернет-порталами для пошуку сільськогосподарських робітників досить рідко. — каже Герман Овчаренко, керівник рекрутингового порталу Superjob.ua. — Так, у рубриці «Сільське господарство» на нашому сайті знаходяться, в основному, вакансії директорів і керівників сільгосппідприємств, менеджерів, інженерів, агрономів. В базі знайшлися всього пара вакансій робітників сільськогосподарської галузі. Це робота пакувальника в Алмати (зарплата за домовленістю) і різноробочого в Слов’янську-на-Кубані (до 15 000 руб. в місяць, тобто 4300 грн.)».

На сайті job.ukr.net наш улов був багатший. Так, у рубриці «Різне» в Херсонській області ми знайшли 3 свіжі вакансії. Потрібні вантажники арбузов (30-40 грн. за тонну навантаження, робота з 1 серпня по 20 вересня, харчування і житло за свій рахунок), збирачі яблук, персиків, винограду (80-160 грн. харчування і житло надається), збирачі томатів (робота на 4 місяці, зарплата не вказана). Правда, у всіх оголошеннях стояла позначка, що треба заплатити 200 грн. за працевлаштування. Як вже попереджала «Сегодня», з такими вакансіями потрібно бути обережними, так як часто, зібравши гроші з шукачів, лжеработодатели зникали. Вакансій по сільгоспробіт в Криму на цьому сайті ми не знайшли.

А от на державному порталі «Праця» (trud.gov.ua ) справи з сельхозвакансиями йдуть трохи краще (сюди у тому числі надходять оголошення про роботу і з регіональних центрів зайнятості). Тут навіть є спеціальний розділ «Сільське, лісове і рибне господарства». На ньому ми знайшли більше десятка вакансій по сільгоспробіт в Криму. В основному потрібні «робочі на низькокваліфіковані ручні роботи в сільському господарстві». Платити за них готові 960-1000 грн. Потрібні кваліфіковані спеціалісти: виноградар (1200 грн.), агроном (3000 грн.), садівник (960 грн.).

ЧИМ БАГАТІ ЦЕНТРИ ЗАЙНЯТОСТІ. Вірний шлях швидко знайти сезонну сільгоспроботу — зателефонувати в центр зайнятості великих аграрних регіонів. Наприклад, Криму або Херсонщини. Так, у центрі зайнятості Судака розповіли, що зараз у них є такі вакансії: на держпідприємство «Морське» потрібно виноградар (можна без досвіду) зі ставкою 1800 грн. На «Заводі шампанських вин «Новий Світ» шукають тракториста 3-го розряду (1640 грн.), озеленювача 1-го розряду на 1200 грн.

Набагато більше вакансій виявилося у обласному центрі зайнятості Херсонської області. «Наш регіон більше аграрний. Тому дві третини від загальної кількості вакансій — як раз вакансії в сільському господарстві (див. табл. — Авт.), — говорить Наталія Португальська, начальник відділу цього центру. — На шалені заробітки, звичайно, розраховувати не варто. Часто роботодавці пропонують мінімальну зарплату в 1000 грн. Але сезонні робітники у нас зазвичай наймаються на відрядну оплату. Тому той, хто не лінивий, може запрацювати і в два рази більше».

ПОЛЬЩА: ЗАРОБІТКИ ДО $1000, АЛЕ МОЖУТЬ І КИНУТИ

Найближча західна сусідка України багато років дає роботу тисячам наших співгромадян. По-перше, багато поляків подалися на заробітки в Європу на кілька років раніше, ніж українці. Зараз економіка Польщі піднімається, потрібні робочі руки, а виїхали не поспішають повертатися, тому і є попит на робочі руки. По-друге, польські робочі візи отримувати легше, ніж в інші шенгенські країни.

ЗА КІЛОГРАМИ ПЛАТЯТЬ БІЛЬШЕ, НІЖ ЗА ГОДИННИК. Рівнянка Людмила працює «на пана» вже 7 років. Нещодавно збирала полуницю. Далі будуть помідори, яблука… І так до осені. Живуть працівники в будинку зі всіма зручностями, що надав роботодавець. Але харчування за свій рахунок, хоча овочі — безкоштовно. Працюють по 8 годин на день. Платять за зібране. За місяць можуть заробити $1000. За словами Людмили, це на полуниці так добре платять, на інших культурах гірше. І «почасовке» менше заробляють в середньому $400-500 на місяць. «До мого господаря щороку приїжджають одні і ті ж люди, — розповідає Людмила. — До початку сезону він надсилає запрошення, і ми оформляємо робочу візу. У сезон зрідка приїжджаю додому. З поляками відносини складаються нормальні. Вони такі ж, як і ми».

«ВТЕКЛИ ВІД ГОСПОДАРЯ НА НАСТУПНИЙ ДЕНЬ». Але не у всіх ситуація складається так добре. Світлана зважилася їхати на заробітки до Польщі після звільнення з заводу. За працевлаштування фірма взяла 600 грн. ще 700 грн. — за проїзд плюс 35 євро за візу. У квітні 2010 р. Світла приїхала в Польщу.

«Проблеми почалися відразу, — розповідає жінка. — За договором ми їхали на полуницю в Щецин. Раптом нам заявили, що там працівники не потрібні і відвезли в містечко Витослав. Робота була важкою: викопувати саджанці полуниці і складати їх у купки. Погода сльотава, ноги від довгого сидіння на корточках відвалювалися. На наступний день багато не вийшли на поле і господар заявив, що заплатить, коли ми закінчимо роботу. Після цього половина втекла.

Родичі інших роботяг почали насідати на фірму, через яку ми їхали на роботу, і добилися переведення на збір печериць. Але й тут було не цукор. Якщо на полуниці був пристойний побут, тут жили у вагончиках. Працювали без вихідних, і нам платили за 8 год 48 злотих (в той час — близько 150 грн. — Авт.)».

НА ШВЕДСЬКИХ ТОМАТАХ

Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)

На збиранні врожаю в країні вікінгів. Фото з особистого архіву Ст. Івашко

Киянин Володимир Івашко працював в 2009 році в Швеції. Роботу знайшов через Київський міжнародний центр з працевлаштування. «Потрібно було або вчитися в аграрному вузі, або мати досвід роботи в сільському господарстві більше року, — розповідає Володимир. — Я відповідав цим вимогам. Авіапереліт сплатив за свій рахунок. Роботодавець забезпечив медстраховкою і житлом. Жили вшістьох в 3-кімнатній квартирі, працювали по 8-10 годин шість днів на тиждень на збір та упаковці помідорів. Оплата — погодинна. Заробляли близько 60 грн. в годину. Платили також понаднормові. Якщо працювали понад 40 чосов в тиждень, то година коштувала в 1,5 рази більше». За словами Володимира, йому вдавалося заробляти трохи більше 1000 євро на місяць. І це після вирахування податків та витрат на харчування.

ШОТЛАНДІЯ: 500 ГРИВЕНЬ — ЗА ДЕНЬ

Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)

Марина ще й збирала яблука. Фото з особистого архіву

Киянка Марина в Шотландію потрапила по оголошенню в профкомі свого інституту. «Бажаючі поїхати працювати за кордон повинні були подати заявки, потім були тести з англійської мови, співбесіду з представником роботодавця», — згадує дівчина. Марина пройшла відбір і разом ще з десятьма щасливчиками вирушила в Шотландію, де пробула з травня по жовтень.

«На фермі зібралося близько 400 студентів з усіх куточків планети. Були хлопці з СНД, Балтії, Румунії. Нас поселили в затишних чистих будиночках по 8 осіб, спали на 2-поверхових ліжках. Окремо стояли санітарні модулі з душами і туалетами. Так що в негоду бігали в санвузол під парасольками. Їжу готували самі, — розповідає Марина. — Працювали з одним вихідним, по 10 годин на добу. Збирали полуницю і малину на кількох полях. Зібрали стиглі ягоди на одному — переходимо на сусідню. Поки збирали тут, нова полуниця дозревала на попередньому полі. Платили за кожен ящик, а в день потрібно було зібрати 10. В середньому за день я заробляла 40 фунтів (500 грн.), але бувало і в 2 рази більше. Багато ще додатково заробили на тому, що перепродували українське спиртне і сигарети: у Шотландії цей товар дорогий». Правда, додому Марина багатієм не повернулася: майже все пішло на подорожі по країні, так і на харчування доводилося витрачати третину заробітку.

ПІД ХЕРСОНОМ: ЗЛИЙ ЦИБУЛЮ

У нашого співрозмовника Михайла досвід сезонних сільгоспробіт — невдалий. У 2010 р. чоловік втратив роботу майстра на одному зі столичних виробництв. «Грошей у сім’ї немає. Я — безробітний, чоловіка — у неоплачуваній відпустці, дочка — студентка. А тут дзвонить знайомий з Миколаєва: «У нас на стовпах — пропозиції на прополку лука. Спробуй». Так моя родина опинилися в таврійських степах. Найнялися до корейцям, — згадує Михайло. — Жили в бараку без зручностей, за що з нас брали 10 грн. в добу. А ось годували непогано — 3 рази в день, м’ясом з макаронами. До того ж роботяги з сусідніх полів то перцем, помідорами поділяться. Працювали по 10 годин на спеці, а платили по 25 грн. кожному за день роботи. На трьох повинно було виходити 2500 грн. в місяць». Але сім’ї не судилося заробити. Через кілька днів після початку роботи у дочки ноги покрилися виразками. Потім зі мною та ж біда. — розповідає Михайло. — Виявилося, винні хімікати, якими обробляли поля. Взяли розрахунок («аж» 500 грн.) і повернулися додому». За словами Михайла, його історія — не дуже показова. «Мені не пощастило. Знайомий знайшов через Центр зайнятості місце на збиранні помідорів. За місяць 2000 грн. заробив. Причому і годували, і поселили, а наостанок ще й овочів додому дали».

Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)

БИТВА ЗА ВРОЖАЙ У ЧУЖИХ КРАЯХ

Як бачимо, добре заробити на рідних «ланах широкополих» навряд чи вийде. Тоді, може, варто звернути увагу на поля і плантації близького і далекого зарубіжжя?

«Якщо надумаєте зараз їхати на сільгоспроботу кордон, то варто оформляти польську робочу візу. По-перше, її можна оформити за 3 тижні (тоді як на отримання візи в ту ж Фінляндії у вас піде десь півтора місяця), — радить Сергій Шрамов, виконавчий директор рекрутингової компанії «Оллбі». — По-друге, вона дає можливість перебувати в шенгенських країнах 90 днів. Тобто з нею ви можете поїхати на роботу в Фінляндію або Голландію (там не потрібен дозвіл на роботу, на відміну від Німеччини). Але врахуйте! Вам доведеться їхати через Польщу і разом з паспортом завжди тримати запрошення на роботу. Вас в будь-який момент може зупинити прикордонник або поліцейський і з’ясувати, на якій підставі ви перебуваєте в країні».

Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)

Дари лісу. Новачок може заробити максимум 20 євро в день

Шрамів стверджує, що роботи на сезон-2011 у тій же Фінляндії вистачить. До серпня будуть збирати малину і смородину, картоплю і капусту. Та й сезон збору морошки, чорниці, брусниці на підході. За спостереженнями пана Шрамова, більшість відправляються на заробітки до Скандинавії — молодь (до 70%), причому третина — дівчата. Зазвичай молодих вимагають дрібні фермери. А якщо у господарстві задіяні сотні людей, якихось чітких вікових обмежень немає. Також Сергій розповів, що на збір ягід воліють брати жителів західних регіонів України: «Кияни або полтавчани в більшості і ліси толком не бачили. Можуть загубитися. Ще одна вимога до збирачам — наявність власного авто. Адже збір ягід у лісі вимагає більшої мобільності, ніж робота на фермі. Зазвичай збивається компанія, оформляється на роботу і їде на машині через всю Європу до Балтики, а там на поромі — у Фінляндії».

На фермі в країнах Скандинавії працівник може заробити 30-60 євро в день. Потрібно знати, що ваші заробітки будуть обкладатися податком у 35%. Тобто з максимального заробітку в 60 євро вийде «чистими» близько 40 євро. Припустимо, що ви працювали 6 днів на тиждень (28 днів). Тому на руки за місяць отримаєте 1000-1100 євро. Віднімемо ще харчування та кишенькові гроші. Ось і вийде 600-700 євро за місяць у кращому випадку. На зборі ягід заробітки менше. «Можна заробити 20-30 євро в день. Є люди, які і 100 євро в день отримують. Але це справжні аси, які працюють за багато років», — пояснює Сергій.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ОБМАНУ. З приводу близькою до нас Польщі експерт розповів: «Середня зарплата там 1500-1800 злотих в місяць, або 6-8 злотих в годину. Іншими словами — $500-900. Найчастіше житло надає роботодавець, а харчування — за свій рахунок. Чистими вийде максимум $400-700 в місяць. І не вірте агентствам, які обіцяють зарплату в $1000 новачкам. Так не заробляють навіть сьорбнули ні один фунт польського лиха роботяги». Шрамів радить: якщо шукаєте роботу через агентство, то знайте, що виправдана вартість посередника — $150-250. «Просто в східних регіонах з людей, які шукають роботу в Польщі, можуть здерти і півтисячі доларів, користуючись необізнаністю», — попереджає він.

Агентства мають право брати гроші тільки після того, як працевлаштують вас. «Передоплата — порушення Наказу Держпідприємництва та Мінпраці від 19.01.2001 р. №155/534. Посередник має право стягувати оплату за послуги тільки після фактичного працевлаштування або підписання трудового договору з іноземним роботодавцем. Гарантією його послуг виступає не розписка, а договір, в якому зазначені взаємні права та обов’язки, а також прописана відповідальність за недотримання обов’язків», — розповіли фахівці гарячої лінії проекту zarobitchany.org. Також у агентства, що займається працевлаштуванням за кордоном, повинна бути ліцензія Мінпраці та соцполітики.

МОЛОДИМ СКРІЗЬ ДОРОГА. Для молоді робота «на помідорах і полуниці» — хороший спосіб не просто заробити, але і подивитися світ. Поцікавтеся у своєму оточенні, кому найгірше дають шенгенську візу? Одні з головних «підозрюваних» для євробюрократів — молоді, неодружені, небагаті люди. А багато хто і багаті і одружені в 19-20 років? Але якщо ви відповідаєте вимогам програм щодо стажування в сільському господарстві, і візу відкриють, і на чужині заробите як мінімум на кишенькові витрати. «У більшості програм вимоги приблизно однакові, — розповідає Вікторія Шаміна, директор Міжнародного центру з працевлаштування. — Показова в цьому плані програма IRWE (Міжнародний обмін у сільському господарстві). Претендент повинен мати вік 19-29 років, знати англійську мову на середньому рівні. І головне — вчитися в аграрному вузі або мати річний досвід сільгоспробіт.

Зараз можна, наприклад, відправитися на роботу в Швецію. Тривалість програми — до півроку. Після всіх податкових виплат студент одержує 600-800 євро».

Але за такі гроші молодій людині доведеться добре попрацювати — працювати на фермі не менше 8 годин з одним вихідним, жити у вагончиках. Та й забезпечувати харчуванням не будуть. Треба годуватися за свої кровні. Крім того, переїзд в країну, де будете працювати і назад, — теж за свій рахунок.

Щоб потрапити на такі підробки, слід звернутися або в центри, які займаються працевлаштуванням молоді, або в профком свого вузу, якщо такий має відповідну для програми спрямованість.

Bon credit.legal, or rather stay away? (Credit, credit, unemployment)
Якщо ви знайшли помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Короткий опис статті: збір чорниці у фінляндії Літо вже наближається до середини, а країна — до того, що в радянські часи називали «битва за врожай». Ми вирішили розібратися, як на ній заробити…. послуги, урожай, робота, Польща, українці, вакансії, робочі, працевлаштування

Джерело: Місяць робіт в Польщі дасть $500, а під Херсоном — 2000 гривень — Робота в Україні — Як заробити на битву за врожай. | СЬОГОДНІ