Комбайн для збирання ягід з пластмасовою гребінкою

the Recipes and tips for saving money on healthy food

?How to get the most nutrition and save money, and even ensenarte where you have to spend and where to save when choosing your food? The following tips and tricks will help you to pay your money, while you guard your health with food that is more healthy.

1. Eat vegetarian one night a week

Try to include a couple of vegetarian meals in the menu of the week. Skipping meat, even once or twice a week, can help save you money, since meat is usually the most costly part of a meal. This in addition to the benefits provided by the health decrease the consumption of red meats, as consumiras less sodium and saturated fat.

2. Minimize leftovers

One of the ways easiest to save money is to make sure that you are not throwing away the food. It is estimated that an average american family of four members yields $590 dollars in food every year. So we have to do a better job with the leftovers from dinner the night before and learn what to do with food before it has to be disposed of. A sofrito of vegetables, spaghetti and tuna in the oven, that you can make using leftovers (and costs less than $1 per serving) are creative examples of how to reduce waste.

3. Discover great ways to use canned fish

as his presentations are fresh, the salmon and the tuna canning provide omega-3 fats, which help keep the heart healthy by reducing triglycerides and blood pressure. The difference: canned fish are much more economical. Give a touch of asian to the tuna salad with sesame.

Save $302 per year by replacing 1 kilo of tuna, fresh [$7.99] with 1 pound of tuna canned [$ 3.68] once a week for a year).

4. Do not ask for a pizza. Cocinala at home

Ordering pizza seems like a solution cheap and fast for dinner. However, the ration common costs more or less $15. You can make your own pizza at home for a lot less and in about the same amount of time that it takes for home delivery.

Example: The pizza commercial cost is $17.58 with tax (no shipping charge and tip). While the homemade pizza costs $7.58.

Save $520 per year to do pizza once a week at home instead of sort.

5. Pack a lunch

When you’re busy at work, the best option is to take a bite for lunch at some place nearby. The problem is that the cost of buying lunch has an impact on your food budget. (Lunch average in any national chain that specializes in sandwiches, soups and salads, is $8.50.) So try to bring a lunch from home. When you make dinner, think about what you’re going to eat for lunch the next day. If these

making a salad, prepare a little more for lunch the next day. And ?that happens with leftovers? If you have a little extra chicken or half a can of beans, mix it with your salad lunch.

Save $1,375 a year by replacing a lunch for $8.50 with a lunch for $3 at home, 5 days a week, 50 weeks per year).

Loading Slideshow

Creates a mass more healthy. When you buy dough at the store, try to buy one of low calories and whole grains. These have a higher amount of fiber that you saciaran more than versions regular, in addition to a texture that holds ingredients to heavier. Amasala with a thickness of 1/8 of an inch to get eight servings.

Choose good meat. Get a good portion of protein options that are lean, such as chicken breast (129 calories per cup), turkey sausage precooked (130 calories per sausage, or prosciutto (50 calories per two slices). The trick: chop these ingredients into small pieces, and it spreads evenly across the whole pizza so you get flavor in every bite.

Moderacion with the sauce. sauces canned can contain up to 550 milligrams of sodium per 1/2 cup. Changes to one can of chopped tomatoes and that number drops to 174. We also save 24 calories with the change. Drain well and cover the dough with a layer very thin, then sprinkle with crushed garlic and basil.

Restraint with the cheese. cheese mozzarella full fat is not a steadfast rule of the pizzas. Try using two cups of the variety semi-low-fat, melts well, and it contains as much protein as the version regular, but it has 4 grams less fat per cup.

a Lot of vegetables. you Can get up to a entire portion of vegetables (one cup) per piece. Saute mushrooms (cremini, portobello or white), some peppers (red, yellow, or green), and onions (all between 20 and 40 calories per cup) and sprinkle on your pizza. When out of the oven put a bit of rocket salad (2 calories per 1/2 cup) and a drizzle of olive oil.

Description of the article: how to make money &are you;C’mo to obtain the most nutrici’n, and save money, and even nhs&bath;art d’where you have to spend, and d’nde to save the time of choosing your food? The following tips and tricks will helpán to take your money, while you guard your health with food más healthy. recipes, and, tips, to, save, money,, food, healthy, voices

Source: Recipes and tips for saving money on healthy food | Karina Jakubowicz