Чорниця вирощування і корисні властивості. Опис, види. Догляд, посадка, розмноження.

Чорниця — вирощування і корисні властивості

Існує легенда про чорницю. «Давним-давно це було. В дрімучих, непрохідних лісах, по сусідству з людьми жили гноми. Дізнавшись про незчисленні їх багатства, люди стали усюди перекопувати, рити землю, шукаючи скарби. Пішли гноми з рідних місць. Бідний народець день і ніч бродив по темному, неприветливому лісі в пошуках хоч якогось захисту. Ніхто не прийшов на допомогу. І тільки чорничний кущик прихистив їх, сховав під свої гілочки. В подяку гноми розселили чорниці по всьому світу ».

Наші предки застосовували стебла і листя чорниці в різних галузях побуту, в кустарному шкіряному виробництві: з їх допомогою шкіри пофарбовані в коричневий і жовтий кольори. З цих ягід художники виготовляли пурпурні і фіолетові фарби (у першому випадку брали борову чорницю, у другому – раменну ( рамень – ялиновий ліс), а при змішуванні соку плодів з іншими компонентами отримували фарбу для вовни і тканини.

Навіть на Кавказі росте чорниця, хоча і відрізняється від нашої, північної. Деревце там досягає 3 метрів, листя набагато крупніше, а плоди чорного кольору, приємні на смак, хоча і без фарбувального соку.

22 липня за народним календарем день Панкратія і Кирила. Початок збору чорниці, чорничний день. «Чорниця відведе від живота лихо». У давнину говорили: чорниця відновлює здоров’я і збільшує світосприйняття. Первісна назва — теремника. Славилася ця ягода чудовою. Пособляла вона в страдное час. Вдосталь належало всякий день чорниці є і старим, і малим (особливо в жаркий літній час). Їх від усіх хвороб відбивала ця ягода, лікарювала виразки шлунка, кров чистила, печінка лікарювала.

У лісових краях збір чорниці входить в обов’язковий щорічний ритуал ягідних заготовок. Деякі для швидкості збору пристосувалися вичісувати чорничні кущики спеціальними гребенями. Звичайно, так швидше, але і сору багато.

Опис чорниці

Чорниця. або Чорниця звичайна. або Чорниця міртолістная (Vaccinium myrtillus ) — вид багаторічних низькорослих чагарників з роду Вакциниум сімейства Вересові.

Чорниця — чагарник заввишки 15-30 див Гілки відходять від головного стовбура під гострими кутами. Листки чергові, дрібно-зарубчасто-пилчасті, яйцевидні, шкірясті, на зиму опадають. Дощова вода з жолобчастим листю і черешкам відводиться до гілок з глибокими борозенками, по яких і скочується до кореня. Рослина має повзуче кореневище, яке дає велику кількість пагонів.

Цвіте чорниця у травні. Квітки зеленувато-білі, правильні, сидять по одному. Віночок має 5 зубчиків. Відгин чашечки нероздільний. Тичинок 10. Маточка — один. Зав’язь нижня. Квітка нахилений вниз, і це захищає пилок від вологи. Головними запилювачами квітів є домашні бджоли і джмелі.

Плоди чорниці синювато-чорні, всередині пурпурові, дуже добре виділяються на жовтіючих листі. Плоди поїдаються лісовими птахами, які далеко розносять їх неперетравлювані насіння. Плоди їстівні.

Ягоди і листя використовуються в лікарських цілях. Іноді чорницю також вирощують в декоративних цілях на альпійських гірках.

У природі чорниця звичайна росте переважно в північних районах — у лісах, головним чином соснових і на болотах.

Вирощування чорниці
Вибір місця для чорничники

Температурні вимоги культурної чорниці порівнянні з вимогами смородини. Низькі зимові температури навряд чи можуть заподіяти їй ушкодження. Однак, якщо між збиранням урожаю і настанням холодів залишається менше 40-50 днів, ранні морози приблизно до -10°С можуть викликати пошкодження кущів. Зате пошкоджень від пізніх весняних заморозків можна не побоюватися, так як час цвітіння чорниці припадає на другу половину травня.

Культурна чорниця дуже чутлива до нестачі вологи, і тому завжди необхідно піклуватися про рівномірному помірному зволоженні грунту. На легких грунтах дуже корисний близький рівень ґрунтових вод (30-90 см), але постійний застій води несприятливий для культурної чорниці. На відміну від лісової, культурна чорниця краще росте не в тіні, а дає найбільші врожаї лише в сонячних місцях розташування.

Вимоги культурної чорниці до ґрунті дуже специфічні, оскільки вона добре росте тільки на кислих ґрунтах. Реакція ґрунту, яка вимірюється одиницями рН, повинна по можливості бути в межах рН 3,8, і тільки у виняткових випадках вдається вирощувати чорницю на ґрунтах із більш високими значеннями рН при відповідному догляді за грунтом.

Багаті перегноєм грунту, включаючи піщані, найкраще підходять для вирощування культурної чорниці, однак перед посадкою кущів грунт необхідно належним чином підготувати.

Підготовка грунту під посадку чорниці

Підготовка ґрунту залежить від її реакції. На легких грунтах з рН менше 5,0 досить поліпшити ґрунт на глибину близько 20 см внесенням торф’яної крихти, збагаченої живильними речовинами; в посадкову яму треба додатково внести торф’яну крихту, перемішану з тирсою, подрібненою корою або перегній дубовим листям, подрібненими кухонними очищеннями.

Більшість садових ґрунтів недостатньо кислы для вирощування культурної чорниці. У посаджених кущів незабаром почнуть з’являтися жовтуваті листя, кущі майже перестають рости і врешті-решт гинуть. Успішне вирощування можливо лише за умови відповідної підготовки грунту. Для цього потрібно для кожного куща приготувати яму розміром 150 х 150 см і глибиною 60 см або ж відрити канаву такої ж ширини і глибини. Грунт з ям змішують у відношенні 2:1 з торф’яною крихтою, перегній дубовим листям і т.д. а при важких грунтах додають також річковий пісок

Додавання на 1 м3 150-250 г порошкоподібній сірки (сірчаного кольору) ще більше підкислює грунт. Всі ці роботи необхідно провести вчасно, щоб грунт в ямах встигла осісти. При посадці кущів у жовтні всі ці роботи повинні бути закінчені не пізніше початку вересня.

Посадка чорниці

Як правило, краще посадка чорниці в жовтні і до початку листопада, проте можна садити кущі і навесні з березня до квітня. Найкращий посадковий матеріал — це двох-трьохрічні кущі, однак більш старі рослини все ще вкорінюються і вже дуже скоро починають плодоносити. Укорінення відбувається швидше, якщо рослини висаджують з грудкою землі на корені, і тому доцільніше брати матеріал з розплідника також з грудкою або з посудиною, якщо він вирощується в ньому. Якщо грунт для посадки добре підготовлена, то достатньо в місці посадки відрити поглиблення, відповідну обсягом коренів з грудкою.

При посадці ком навколо коренів розпушують і ретельно розправляють мичкувате коріння. Грунт з посадкової ями змішують з торфом і річковим піском і цією сумішшю засипають яму, після чого ногами ущільнюють грунт навколо кущів і рясно поливають. Дуже добре замульчувати місце посадки чорниці тирсою, опалим листям або торфом, тому що це допомагає зберегти вологу і при осінній посадці забезпечує захист від морозу. Кущі садять на таку ж глибину, на якій вони росли у розсаднику.

Якщо кущі чорниці можна посадити відразу після покупки, їх необхідно помістити в тіні і подбати про зволоженні. Пересохлий ком або посудину легко може призвести до втрати рослини.

Старі кущі чорниці можна пересаджувати, але тільки з відповідним грудкою землі. Після посадки всі гілки обрізують до висоти 10-30 див.

Догляд за чорницею

Найкращий догляд за ґрунтом у посадках культурної чорниці — це нанесення шару тирси завтовшки 10 см, який перемішується з верхнім шаром грунту і завжди підтримується у добре зволоженому стані. Подрібнені кухонні очищення також впливають позитивно. Всі інші типи покриття (солома, опале листя та ін) надають менш гарний вплив, однак вони краще, ніж відсутність будь-якого покриття.

Якщо немає ніякого мульчирующего матеріалу, то грунт на протязі всього року потрібно багаторазово рихлити на дуже невелику глибину (не більше ніж на 3 см). Чим ближче до куща, тим більш поверхневим повинно бути розпушування, так як коріння чорниці розташовуються також і у самої поверхні грунту.

Добриво чорниці

Органічне добриво, особливо на легких піщаних ґрунтах, а також на грунтах, бідних перегноєм, — це важливий захід для підвищення врожаїв культурної чорниці. Добре перегнилий гній, багатий поживними речовинами компост або торф’яна крихта, збагачена живильними речовинами, наприклад послідом птахів і мінеральними добривами, — все це підходить для забезпечення кущів органічними добривами. У залежності від матеріалу і умов кожні 2-3 роки бажано закладати у верхній шар ґрунту навколо кущів 2-4 кг/м2 органічних добрив.

Мінеральні добрива поряд із забезпеченням кущів поживними речовинами повинні також сприяти регулюванню реакції ґрунту. На грунтах з рН від 4,0 до 5,0 слід застосовувати тільки сульфат амонію, калімагнезію (сульфат калію і магнію) і суперфосфат.

З складних добрив для чорниці підходять тільки не містить хлору пиафоксан синій або «ациплекс» — удобрительная сіль для болотних рослин та хвойних порід.

Для добрива культурної чорниці можна дати наступні рекомендації (г/м2).

Пиафоскан синій (10-6-25)

Короткий опис статті: збір чорниці Більшість садових ґрунтів недостатньо кислы для вирощування культурної чорниці. У посаджених кущів незабаром почнуть з’являтися жовтуваті листя, кущі майже чорниця,садова,догляд,вирощування,посадка,розмноження,добриво,опис,види,корисні властивості,застосування,ягода,фото

Джерело: Чорниця — вирощування і корисні властивості. Опис, види. Догляд, посадка, розмноження. Фото — Ботаничка.ги