Чорниця: лікувальні властивості і протипоказання

Чорниця: лікувальні властивості і протипоказання.


Чорниця звичайна (латинська назва Vaccinium myrtillus ) — досить відома ягода, яка цінується завдяки своїм смаковим і поживним якостям. Не менш цінна чорниця (ягоди, так і листя) і в плані лікувальних властивостей, не дарма ж рослина внесено до реєстру лікарської сировини в багатьох країнах світу.

Ареал проживання чорниці досить великий, і її часто можна зустріти в тінистих хвойних лісах, на торфовищах і болотах. Зусиллями селекціонерів отримані нові перспективні сорти чорниці садової, яку залюбки культивують на своїх присадибних ділянках любителі. Що стосується цілющих якостей, то в цьому плані культивовані рослини багато в чому поступаються дикорослих чорниці.

Заготівля лікувального сировини

Як уже згадувалося, для лікарських цілей використовуються ягоди і листя чорниці. Плоди збирають після повного достигання (час збору припадає на липень — серпень), а заготівлю листків проводять протягом всього вегетативного періоду, обриваючи молоді листочки. Сушити плоди рекомендується при температурі 40 — 50 °C (з використанням електричних сушарок). Свіжі плоди також можна заморожувати або консервувати, що дозволяє зберігати лікувальні властивості ягід практично без втрат.

Хімічний склад лікарського сировини

Ягоди чорниці унікальні за своїм складом. Плоди містять дубильні речовини (понад 12%), велику групу органічних кислот, відсоткова частка яких становить близько 7% у перерахунку на суху речовину. Органічні кислоти представлені, як широко розповсюдженими (яблучна, лимонна, янтарна, щавлева), так і досить рідкісними (хінна, молочна, урсолова тощо). Плоди чорниці без перебільшення, лідирують серед інших ягідних культур за вмістом вітамінів (каротин і каротиноїди, тіамін, вітамін C [до 75 мг/100 г], весь спектр вітамінів групи P [1%] та інші).

Чорниця здавна застосовувалася тайговими мисливцями для поліпшення гостроти зору, і наукові дослідження довели, що каротиноїдні сполуки, виявлені в ягодах, дійсно надають благотворну дію на зоровий орган.

У чорниці виявлено ще одне дуже цікаве органічне з’єднання — неоміртіллін, який схожий за будовою з тваринним інсуліном, що відкриває перспективи використання препаратів на основі чорниці для лікування і профілактики захворювань підшлункової залози, в тому числі й цукрового діабету.

Не менш цінні в лікарському відношенні і листя чорниці, у яких виявлено флавоноїди, органічні кислоти, вітаміни, арбутин, миртиллин і неоміртіллін.

Фармакологічна дія на організм

Дубильні речовини ягід чорниці в поєднанні з іншими речовинами надають делікатне в’яжучу і протизапальну дію, тому їх часто призначають у випадках гострих і хронічних розладів травного тракту (наприклад, при гострому ентероколіті).

Антоціани чорниці, суміш яких відома під назвою «миртиллин», сприяють зниженню рівня цукру в крові. Гіпоглікемічним дією володіє також неоміртіллін, який «працює» за аналогією з інсуліном.

Антимікробні властивості ягід і листя чорниці обумовлюють їх використання для усунення гнильних і бродильних процесів в кишечнику. Є відомості про успішне застосування відварів ягід і листя для лікування катаральної та гнійної (фолікулярної) ангіни.

Ягоди чорниці служать прекрасним лікувально-профілактичним засобом для людей, робота яких пов’язана з напруженням зору (водії, програмісти та ін).

Чорниця в лікуванні цукрового діабету

Лікування та профілактика цукрового діабету — одна з важливих сфер застосування препаратів на основі чорниці.

Протидіабетичний відвар. Готується препарат з розрахунку 3 ст. л. трав’яного збору на 600 мл окропу. Варити під кришкою при помірному кипінні 10 — 15 хвилин, далі настояти протягом 1 години. Після настоювання відвар процідити і обсяг рідини довести кип’яченою водою до 600 мл. Інгредієнти: солома вівса. насіння льону. листя чорниці та стулки квасолі — по 6 ст.л. Кількість розраховане на 14 днів лікування, після чого необхідно зробити перерву, і, в залежності від отриманого лікувального ефекту, продовжити лікування, або змінити препарат. Приймати тричі на день за півгодини до їди по 100 мл

Протидіабетичний чай. Інгредієнти: на 4 г листя кропиви і подрібненої вівсяної соломи, ягід шипшини і листя чорниці, 3 г кореня лопуха і 2 г кореня кульбаби. Компоненти подрібнити і змішати, потім залити окропом (250 мл), варити 15 хвилин, настоювати півгодини. Вживати чай щодня, вранці і ввечері.

Протидіабетичні збори :

Збір №1. Склад: коріння кульбаби, листя кропиви і чорниці — по 30 — 35 г на 250 мл окропу. Витримати на водяній бані протягом півгодини (до 45 хвилин). Вживати тричі на день, розділивши відвар на рівні частини.

Збір №2. Склад: листя чорниці і коріння реп’яха (лопуха) — порівну. На склянку окропу — 1 ч. л. суміші. Настоювати 1 годину. Приймати до 4-х разів на день по 2 ст.л.

Збір №3. Склад: трава кропиви, квітки бузини чорної. листя чорниці — порівну. На 250 мл окропу — 10 г суміші. Витримати півгодини на водяній бані, і стільки ж наполягати. Приймати до 4-х разів на день, з таким розрахунком, щоб використовувати весь отриманий відвар.

Збір №4. Склад: трава хвоща. череди і звіробою. коріння оману і заманихи, листя м’яти та шовковиці. квітки ромашки і бузини чорної, шипшина (плоди) — по 1 частині і 2 частини листя чорниці. На 200 мл окропу — 10 г трав’яної суміші. Заварити крутим окропом і настоювати в закритому посуді 15 -20 хвилин. Приймати 3 рази в день, розділивши на рівні частини.

Збір №5. Склад: листя і кора шовковиці, листя чорниці та квітки барбарису — порівну. Заварювати і пити як чай — 1 ст. л. на склянку окропу.

Збір №6. Склад: листя чорниці, стулки квасолі — по 4 частини, трава суниці та ягоди шипшини — по 3 частини, квітки деревію — 1 частина. На 1 склянку окропу — 1 ч.л. трав’яного збору. Довести до кипіння, зняти з вогню і настоювати в порцеляновому посуді 2 години. Вживати як чай. Через кожен місяць прийому робити тижневу перерву.

Лікувальні властивості чорниці в офтальмології

Офтальмологія — це ще одна область застосування препаратів на основі чорниці. Біологічно активні речовини, що містяться в чорниці, сприяють регенерації світлочутливих рецепторів сітківки, внаслідок чого поліпшується гострота зору, в тому числі і в темний час доби.

Для відновлення зору. Сушені ягоди чорниці (2 ст. л.) залити водою (з невеликим надлишком), щоб рідина повністю покрила плоди. Замочувати чорницю необхідно з вечора. Вранці, за півгодини до прийому їжі, чорницю з’їсти. Вживати чорницю можна також і в цілях профілактики, причому, скільки завгодно довго.

Короткозорість («чорничні краплі»). Необхідно віджати сік зі свіжої чорниці, розбавити кип’яченою водою у співвідношенні 1:2 і закопувати вранці в кожне око по 5 крапель.

Для поліпшення зору. Рекомендується вживати 3 рази на день за 1 — 2 ст. л. «сирого варення» — свіжі ягоди чорниці, консервовані цукром (перетерті у співвідношенні 1:1).

Чорниця і хвороби травного тракту

Настоянка від діареї. На 1 літр спирту (70%-ної міцності) — 100 сухих ягід чорниці. Настоювати протягом 21 дня. Приймати настоянку слід з водою: дітям по 1 дес.л. на 100 мл; дорослим по 1 ст. л. на 100 мл рідини. При необхідності повторний прийом через 6 годин. Препарат допомагає при різного роду харчових отруєннях, порушенні травлення, інфекціях шлунково-кишкового тракту (стафілокок, дизентерія та ін).

Чорничне вино від коліту. Протягом 20-ти хвилин варити 25 г ягід чорниці (сухий) в 200 мл води, потім додати склянку Кагору і варити ще 10 хвилин. Це добова доза. Тривалість застосування залежить від отриманого лікувального ефекту.

Гастрит на тлі підвищеної кислотності. Збір: в рівній пропорції трава звіробою, полину і чебрецю. квітки ромашки і пижма. валеріановий корінь і ягоди чорниці (сушені). Заварювати в термосі 2 ст. л. трав’яної суміші на 250 мл окропу. Настоювати протягом ночі. Вживати замість води.

Панкреатит. Приготувати збір: чорниця і журавлина (листя і квітки), трава суниці, стулки квасолі і кукурудзяні рильця. насіння (плоди) лопуха, цикорій (корінь), волошки (квітки) — всі інгредієнти в рівній пропорції. На 1 склянку окропу — 1 ст. л. збору. Наполягати в термосі протягом ночі. Приймати за півгодини до їди по третині склянки. Під час лікування виключити з раціону харчування сири і молочні продукти.

Інші рецепти застосування чорниці

Герпес. Настій чорниці здатний стримувати розмноження вірусу герпесу. Для приготування лікувального засобу необхідно заварити крутим окропом ягоди і листя чорниці, взяті в одно пропорційному ваговому співвідношенні (по 1 ч. л. на 250 мл води). Вживати по 2 — 3 ст. л. препарату до 4-х разів на день (або більше).

Ожиріння. Проблему надмірної ваги при відсутності явної патології можна спробувати вирішити, якщо приймати препарати, що сприяють зниженню апетиту, наприклад, порошку, приготовленого із суміші листків чорниці, валеріанового кореня, трави хвоща і стулок квасолі (все в рівній пропорції). Приймати порошок рекомендується через 15 хвилин після їжі (обід і ввечері), по пів чайної ложки.

Анемії. Для підвищення гемоглобіну рекомендується вживати ягідну суміш, консервовану цукровим сиропом. Склад суміші може варіювати в широких межах, але в ньому неодмінно повинні бути присутніми ягоди чорниці, чорної смородини і шовковиці.

Побічну дію та протипоказання

Непомірне вживання ягід чорниці в їжу може спровокувати запори, особливо це актуально для осіб, схильних до звичних запорів.

Так як в ягодах чорниці міститься щавлева кислота, їх не рекомендується вживати при наявності оксалатних конгломератів (камені — відкладення щавлевокислий солей).

Інших протипоказань до вживання чорниці в їжу або лікування з використанням препаратів на її основі не виявлено, крім випадків індивідуальної непереносимості (алергічні реакції).

Короткий опис статті: збір чорниці Индасад.ру — Садові та кімнатні рослини з фото

Джерело: Чорниця: лікувальні властивості і протипоказання